רקע ורציונל מערך ההשתלמויות בטיפול הורי אינטגרטיבי שנת הלימודים תשפ"ב 2021-2022

ההורות היא זהות משמעותית ומרכזית בחייו של האדם הבוגר. ההורות היא גם תפקידו של האדם המגדל את ילדיו. הטיפול בהורות מורכב במיוחד מכיוון שהוא מצריך חשיבה והתייחסות אל השלישי, אשר פעמים, נפקד מן החדר. ההתייחסות להורות משלבת תנועה בין הסמלי לממשי, בין הווה, לעבר ועתיד, תחושות, משאלות, כמיהות והזדהויות שנושא עמו ההורה. 

למה זקוק מטפל מומחה העובד בשדה עם הורים כדי לשפר ולהיטיב את עבודתו ולקדם את איכות השירות למטופליו?

שאלות העולות אצל מטפל ההורים: האם אני עובד יעיל מספיק עם הורים?  האם אני מרגיש מסוגל וכשיר? האם אני יודע/ת כיצד להתמקד בהורה ובהורים כמטופליי?  אם עד היום לא עשיתי מספיק את הצעד הזה, איך אני מיישם אותו אחרת בהמשך? לאיזו תמיכה אזדקק בהמשך הדרך כדי לייעל את עבודתי עם הקהל הרחב של ההורים? כשהורים נכנסים אליי לחדר, איך אני יודע, באיזו גישה לבחור בכדי לעבוד איתם? האם אופן הטיפול האופטימאלי יהיה בעבודה ישירה איתם? האם להתייחס לחלק הזהות? האם כבעלי תפקיד? האם הקשר בין ההורה לילדו הוא המטופל המרכזי? כיצד אני בונה את התהליך המלא איתם, החל מהיכרות, אינטייק הצעת תוכנית הטיפול וגיבוש חוזה. כיצד אני בוחר ומכוון את ההורים להתמקד בעצמם, בקשר, ביחסים או ברובד אחר בפסיפס המורכב שעולה עם הרחבת ההיכרות? האם וכיצד משפיעה ההורות שלי על הטיפול? כיצד אני מתייחס לדילמות אתיות אשר עולות בחדר? מתי וכיצד מסיימים את הטיפול בדרך החיובית ובעלת ההשפעה ביותר?   

תוכנית ההכשרה המקיפה של פורום אמפטי"ה נועדה להכשיר ולקדם מטפלי הורים כך שיהיו יעילים יותר במגוון המענים הטיפוליים שהם נותנים להורים. בין אם הם מטפלים במקביל טיפול פסיכותרפויטי בילדים ובמתבגרים ובין אם הם עובדים עם מבוגרים ומשפחות. 

מטרת מערך ההשתלמויות

מטרת תהליך ההכשרה היא לשפר את יכולותיהם של הפסיכולוגים/הפסיכותרפיסטים הנפגשים עם הורים וילדים, בקליניקה הציבורית והפרטית, ליצירת מרחב טיפולי מקצועי ומטיב ככל הניתן. זאת באמצעות הגברת הידע והכלים, ההבנה וגמישות הגישות שמיישמים מטפלי ההורים. השאיפה היא לתת מענה מקצועי מקיף ואינטגרטיבי למכלול רב ככל הניתן של הורים וצרכים, בהקשרים תרבותיים ובמגוון האוכלוסיות. מערך ההשתלמויות לשנת תשפ"ב הוא חלק מהתכנית המקיפה לטיפול הורי אינטגרטיבי, קורסים נוספים יתווספו בהמשך. 

ייחודיות                                                                               

– תוכנית המבוססת על הכשרה מקיפה בעבודה טיפולית עם הורים ועם הורות                                                   

-היכרות עם מגוון גישות ותפיסות שיתאימו לשלל ההורים שפוגשים בקליניקה                                                                    

– יצירת התנסויות מקצועיות המכוונות לעיצוב עצמי של דרך עבודה אישית                                                                                                      

– חיבור אינטגרטיבי מתמשך בין למידה להדרכה בהתנסות פרקטית                                                                                                                           

– בחירה מודולרית של היקף וקצב הלימוד,  היכולה להיבנות על ידי הלומדות/ים בהתאמה אישית של היקף וקצב.       

-השתייכות לקהילה פעילה החושבת ומקדמת הורות מיטיבה                                                                                  

-הכשרה בגוף המקצועי בישראל המתמחה בתחום הפסיכולוגיה של ההורות 

רציונל

פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים שעברו הכשרות טיפוליות מוסמכות העובדים עםד הורים, מגיעים ממגוון הכשרות בעלי דרגת ניסיון שונה בשדה העבודה הציבורית והפרטית ומעוניינים לרענן וליצור תשתית מסודרת לעבודת עומק עם הורים. לכן מערך ההשתלמויות פותח בעיסוק במשמעות חוזה, ראיון, גיוס ומהות עבודה טיפולית עם הורים, משולבת בקורס יסוד של התפיסות השונות, אתיקה ופסיכולוגיה התפתחותית. על בסיס זה, ותוך כדי הדרכה קבוצתית ואישית, נבנים קורסי ההמשך בטיפול הורי אשר יוצעו בשנים הבאות. המטרה שלנו היא לתת למטפלי ההורים, את הכישורים, ההתבוננות העצמית, והאמצעים להיות מטפלים טובים יותר לאדם הבוגר בהורותו, בשלל היבטיו.

כללי:

עבודה טיפולית עם הורים והטיפול האינטגרטיבי בהורים ובהורות הוא תחום שהולך ומקבל מקום בשדה הפסיכולוגיה כעומד בפני עצמו. ככזה הוא מצריך ידע, הכרות, הבנה והתנסות באופניות פסיכותרפיסטיות ייחודיות. טיפול בהורים נתפס בעבר כחלק מפסיכותרפיה בילד ובנוער, קיבל מענה חלקי, למרות העדויות החד משמעיות לגבי השפעתו המכרעת על הצלחת הטיפול בילד. במקביל בתחומי הטיפול במבוגרים בשדה הפסיכותרפיה ישנו יותר ויותר מיקוד של בוגרים, בכל טווח החיים, הפונים עבור טיפול בהורותם.

פורום אמפטי"ה הוקם כדי לתת מענה לצורך העצום מצד המטפלים העובדים במסגרות שונות עם הורים, להעמיק את הכשרתם בתחום, להנגישו אל קהל ההורים. במסגרת הפורום מוצע כעת מערך השתלמויות שנתי, כחלק ממערך מקיף יותר לקידום ההתמקצעות בתחום. המערך המוצג הינו חדשני ונועד לתת מענה רחב, אינטגרטיבי ומשלב גישות, תפיסות והתנסות. זאת בכדי לאפשר ללומדים לקבל בסיס לטפל באופן מיטבי ואינטגרטיבי בהורים ובהורות.

המערך מיועד לפסיכולוגים מטפלים, עובדים סוציאליים קליניים, פסיכיאטרים, מטפלים בהבעה וביצירה וקרימינולוגים קליניים, בעלי תואר שני מוכר ומעלה (לפי הקריטריונים של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל להשתלמות טיפולית מוכרת), אשר עוסקים בטיפול בהורים במסגרות ציבוריות ופרטיות, שיש להם כבר ניסיון של לפחות שנתיים בטיפול בהורים. 

ההשתלמויות עומדות בקריטריונים של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל להכרה כהשתלמויות מקצועיות מובהקות. 

המערך כולל השתלמויות הנעות בין תיאוריה ופרקטיקה וקבוצות לחשיבה על מקרים מן השטח בעבודה טיפולית עם הורים. הפעילויות יתנהלו בשנת תשפ"ב חלקם באון-ליין בזום וחלקם כמפגשי קבוצות הדרכה פיזיות או מקוונות. 

פורום אמפטי"ה

פורום אמפטי"ה פועל בכדי לקדם את תחום הטיפול ההורי, מתוך התייחסות להורה המישורי הזהות והתפקיד, ומתוך התבוננות על סוגי ההתערבויות השונות, שבין הדרכה, ייעוץ וטיפול הורי. 

ראיה קהילתית – פורום אמפטי"ה פועל מתוך שאיפה לקדם את רווחתם הנפשית של הורים בישראל. כחלק מתפיסה זו אנו פועלים כדי לשפר את השירותים הניתנים להורים בכמה רמות. בין השאר אנו עובדים בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות ומהווים חלק מקואליציית הארגונים האזרחית למען הפסיכולוגיה הציבורית, פועלים ומייצגים את התחום בכדי להגביר נוכחות חשיבותו גם בקרב מקבלי החלטות ואנשי ממשל ומול משרדי ממשלה נוספים.